Krakow a Wieliczka
Sídlo polských králů a nejkrásnější solný důl v Evropě!
Krakov je klenot mezi městy Polska. Procházka tímto bývalým hlavním městem Polska dává pocítit jeho tehdejší majestátnost a slávu. Navštívíte památku UNESCO - solné doly ve Wieliczce.
Cena: od 1299,00 Kč
Termíny: 17.08.2024
Nástupní místa: Brno, Vyškov, Prostějov, Olomouc, Ostrava
Typ: Poznávací
Země: Polsko

Popis


Odjezd z Brna v 4:30 hodin. Příjezd do Wieliczky. Prohlídka celého podzemí trvá asi 2 hodiny a ujdete okolo 3 kilometrů. V podzemí jsou vytvořeny labyrinty solných chodeb, jezírka, ale i různé sochy a také kaple sv. Kingy dlouhá 54m a vysoká 12m s nádhernou výzdobou. Přejezd do Krakova. Prohlídka historického centra města s průvodcem, individuální volno. Odjezd do ČR v 18.00 hodin. Předpokládaný příjezd do Brna v 23:30 hodin.

Krakov

kdysi hlavní město Polska, dnes jednoho z nejkrásnějších architektonických skvostů v Evropě. Od 11. století do začátku 17. století byl hlavním sídlem polských králů. Srdcem města je královský hrad Wawel a katedrála, tyčící se nad řekou Vislou. Historické centrum města je zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Projdete se Královskou cestou (Via regia). Na největším středověkém evropském náměstí - Rynek Glowny s rozměry 200 x 200 metrů se nachází věž jako pozůstatek středověké radnice, Mariánský kostel s největším pozdně gotickým oltářem na světě, jehož autorem byl norimberský sochař Veit Stoss, renesanční Sukiennice (bývalé soukenické krámy), projdeme pod Floriánskou bránou, podíváme se na Barbakán.

Solný důl Wieliczka

Projdete se v solném dole Wieliczka, který má více než 300 kilometrů chodeb v hloubce až 327 metrů. Uvidíte jedinečné sochy, reliéfy, kaple i lustry, které berou dech - vše ze soli. Ne nadarmo tenhle světový unikát figuruje od roku 1978 na prestižním seznamu UNESCO. Dolovat se zde začalo ve 13. století a těžba probíhala až do roku 1996. Za tu dobu se zde vytěžilo a odpařilo, protože i to bylo součástí dobývání, na 26 milionů krychlových metrů soli. Zpočátku byla Wieliczka běžným středověkým dolem. Pouhá šachta se však začala postupem času větvit, vznikaly nejen stezky, ale celé komory a sály. Celkem zde horníci vykutali na 300 kilometrů chodeb a 3 000 komor v celkovém objemu zhruba 7,5 milionů m3. V dole je zpřístupněno 19 sálů a komor, přičemž vás doslova ohromí zejména kaple svaté Kingy. Jde o podzemní sál s rozměry menšího kostela (54 x 17 x 12) metrů zasvěcený Kinze, patronce polských horníků. Můžete zde spatřit mimo jiné nádherný oltář s reliéfem Poslední večeře podle obrazu da Vinciho. Na stěnách kolem a ve výklencích jsou vytesány sochy, prostor je osvětlen lustry vyřezanými ze soli, jejíž krystaly jsou téměř jako z křišťálu. Barva zdejšího nerostu přitom není bílá, má šedavý odstín nebo je až zelenožlutá.

Cena zahrnuje: přepravu autobusem vybaveným WC a klimatizaci, služby průvodce 
Cena nezahrnuje: cestovní pojištění, vstupné 
Ceny vstupného: vstup do solného dolu s výkladem v polském jazyce - 650 Kč dospělý, 500 Kč osoba do 18 let. Pokud máte zájem o prohlídku, je nutno vstupenku v objednávce výletu rezervovat a uhradit dle smlouvy.